Atrijalna fibrilacija (AF) je jedna od najčešćih vrsta aritmije (nepravilnog srčanog ritma). Atrijalna fibrilacija uzrokuje da vam srce kuca mnogo brže nego što je normalno, ali ukazuje i na to da gornja i donja komora vašeg srca ne rade ujednačeno kako bi trebalo. Kada se to dogodi, donje glavne komore se ne napune u potpunosti i ne ispumpavaju dovoljno krvi u pluća i tijelo. Zbog toga se možete osjećati umorno, možete osjetiti ubrzano lupanje srca, otežano disanje ili bol u prsima. Krv se tada skuplja i zadržava u vašem srcu duže nego što je normalno, što povećava rizik od stvaranja ugrušaka i može dovesti do moždanog udara ili drugih komplikacija. Atrijalna fibrilacija se također može pojaviti bez ikakvih znakova ili simptoma. Neliječena atrijalna fibrilacija može dovesti do ozbiljnih, pa čak i po život opasnih komplikacija kao što su moždani udar i srčano popuštanje.
Ponekad atrijalna fibrilacija traje kratko i nestane sama od sebe. Za mnoge ljude, ipak, atrijalna fibrilacija je stalni srčani problem koji traje godinama i mora se liječiti. Liječenje se sastoji u uspostavljanju normalnog srčanog ritma te kontroli simptoma i sprečavanju komplikacija. Vaš liječnik može preporučiti lijekove, medicinske postupke i promjene načina života za liječenje atrijalne fibrilacije.
Glavne vrste atrijalne fibrilacije su:
Vrsta atrijalne fibrilacije koju imate ovisi o tome koliko često se ona javlja i kako reagira na liječenje.
Najčešći uzrok fibrilacije atrija su promjene u srčanom tkivu i njegovim električnim signalima. Kada je oštećeno tkivo srca ili signalizacija, srčani ritam postaje ubrzan i nepravilan. Oštećenje srca je najčešće posljedica drugih stanja, poput visokog krvnog tlaka i koronarne bolesti srca. Drugi faktori također mogu povećati rizik od fibrilacije atrija.
Jedna od četiri odrasle osobe razvije AF tokom svoga života. Rizik raste s godinama. Drugi faktori rizika, osim starosne dobi, koji uključuju zatajenje (popuštanje) srca, su prekomjerna konzumacija alkohola, opstruktivna apneja u snu, gojaznost, visoki krvni tlak, hronična bubrežna bolest, problem sa srčanim zaliscima i bolesti štitnjače. Neki ljudi imaju AF koja dolazi i odlazi i traje od nekoliko minuta do nekoliko sedmica (paroksizmalna AF). Ove epizode mogu biti potaknute konzumiranjem alkohola, stresom ili infekcijom, a mogu nestati same od sebe ili rješavanjem osnovnog okidača.
Atrijalna fibrilacija se dijagnosticira elektrokardiogramom (EKG) u ljekarskoj ordinaciji ili u bolnici. Postoji nekoliko strategija u liječenju atrijalne fibrilacije:
Ako vam je dijagnosticirana atrijalna fibrilacija, važno je da počnete i nastavite s liječenjem. Redovne posjete i razgovori sa vašim ljekarom su neophodni da bi ova aritmija bila pod kontrolom i da bi se izbjegle moguće posljedice. Time će vaš ljekar biti u stanju da razgovara s vama o tome kako spriječiti ponavljanje AF i šta učiniti u hitnim slučajevima.
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.