Zdravlje kostiju muškaraca zavisi od testosterona. Ovaj hormon pomaže u očuvanju gustine kostiju i poboljšanju čvrstoće kostiju. Stoga je za očekivati da bi davanje testosterona starijim muškarcima koji imaju hipogonadizam, bolest koja rezultira niskim nivoom testosterona, trebalo pomoći u smanjenju rizika od prijeloma, što je sugerisano u prijašnjim studijama.
Međutim, nova studija je pokazala da liječenje testosteronom nije smanjilo prijelome kod starijih muškaraca s hipogonadizmom, već ih je povećalo. Ovo je upravo suprotno dosada poznatim efektima i prednostima testosterona po zdravlje kostiju u liječenju starijih muškaraca s hipogonadizmom. U većini slučajeva ovi prijelomi su povezani s niskom mineralnom gustoćom kostiju. Gustoća kostiju ili mineralna gustoća kostiju je količina koštanih minerala u koštanom tkivu (kalcijum i drugi minerali koji se nalaze u kostima).
Muški hipogonadizam je poremećaj u kojem tijelo ne uspijeva proizvesti dovoljno dovoljno testosterona. Testosteron je neophodan za rast i razvoj muškarca tokom puberteta. Muški hipogonadizam može nastati kasnije u životu, obično kao rezultat povrede ili infekcije, ili može biti naslijeđen. Posljedice i tretman hipogonadizma uveliko ovisi o uzroku i o fazi života u kojoj se hipogonadizam pojavio kod muškarca.
U prethodno spomenutoj studiji je učestvovalo 5.204 muškarca sa hipogonadizmom u dobi između 45 i 80 godina. Jedna polovina je dnevno dobijala nisku dozu testosterona, a druga polovina placebo.
Nakon nešto više od tri godine praćenja, 64 učesnika (2,46%) u placebo grupi i 91 učesnik (3,50%) u grupi koja je uzimala testosteron doživjeli su klinički prijelom tj. frakturu. Liječenje testosteronom nije smanjilo učestalost kliničkih prijeloma među srednjovječnim i starijim muškarcima pogođenim hipogonadizmom u usporedbi s placebo grupom. Muškarci koji su dobili testosteron imali su brojčano veću učestalost prijeloma od onih koji su primali placebo.
U ovoj studiji rebra, zglob ruke i skočni zglob, bili su najčešće lomljena anatomska područja, što je u skladu sa ranijim istraživanjima na muškarcima. Budući da se prijelomi na ovim lokacijama smatraju osteoporotičnim, zbog njihove povezanosti s niskom mineralnom gustinom kostiju i prethodnim prijelomima, oni su od velikog kliničkog značaja. Što je još važnije, oni su povezani sa višom stopom smrtnosti i većim rizikom od ponovnih prijeloma.
I sami istraživači su bili iznenađeni dobivenim rezultatima, koji nikako nisu bili očekivani. Iako je ova studija pokazala da tretman testesteronom može prouzrokovati češće prijelome kostiju kod srednjovječnih i starijih muškaraca sa hipogonadizmom, mnoge druge studije su pokazale prednost tretmana ovim hormonom i objavljene rezultate treba uzeti u tom kontekstu. Na primjer, tzv. studije “Istraživanja testosterona” (engl. The Testosterone Trials) su pokazala da terapija testosteronom povećava nivo hemoglobina kod starijih muškaraca, poboljšava raspoloženje i seksualnu funkciju. U ovdje pomenutoj studiji, testosteron je bio povezan s povećanim rizikom od atrijalne fibrilacije, plućne embolije i akutnog oštećenja bubrega, ali ne i sa značajnim štetnim kardiovaskularnim događajima (nefatalni srčani i moždani udar, infarkt miokarda i kardiovaskularna smrt).
Pomenuta novoobjavljena studija je po dizajnu dosta jaka, međutim ima svoja ograničenja koja zahtijevaju dodatna ispitivanja da bi rezultati bili uključeni u svakodnevnu praksu. Na primjer, studija nije uključila informacije o prisutnosti osteoporoze kod ispitanika, nisu prijavljeni padovi ispitanika i moguće rizične aktivnosti koje su dovele do padova.
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.