Naš organizam koristi cirkadijalni ritam, 24-satni unutrašnji sat u našem mozgu, da odredi kada je vrijeme za spavanje ili buđenje za taj dan. Na cirkadijalni ritam tijela utiče nepravilan san, koji ima štetan učinak na kognitivne funkcije (što uključuje našu pažnju, pamćenje, vrijeme reakcije, sposobnost rješavanja problema i još mnogo toga). Stručnjaci se slažu da postizanje adekvatnog sna (idealna količina sna, obično 7-9 sati noću), nije toliko ključno kao pridržavanje redovne rutine spavanja.
Prema novoj studiji, oni koji imaju izuzetno neredovne navike spavanja mogu imati veću vjerovatnoću da razviju demenciju. Studija ne pokazuje da poremećaji spavanja uzrokuju demenciju, već samo ukazuje na moguću povezanost. Redovnost spavanja se odnosi na vašu sposobnost da zaspite i probudite se u isto vrijeme svakog dana.
Pomenuta studija je trajala nešto više od 7 godina, i uključivala je 88.094 učesnika u Velikoj Britaniji, prosječne starosti od 62 godine. Podaci su prikupljani tako što bi učesnici sedam dana nosili uređaj na svom ručnom zglobu koji bi u tom periodu snimao njihove obrasce spavanja. Istraživači bi zatim izmjerili pravilnost spavanja ispitanika.
Istraživači su izračunali prosječnu šansu učesnika da budu u istom tj. redovnom stanju spavanja (budni ili zaspali) tokom 24 sata, u periodu od sedam dana. Indeks pravilnosti spavanja neke osobe bio bi 100 ako bi zaspala i budila se u isto vrijeme svaki dan, a nula ako bi se budila i zaspala u različito vrijeme svaki dan. U ovoj studiji, najredovniji spavači su u prosjeku postigli 71, oni u srednjoj grupi su u prosjeku 60, a oni koji su najneredovnije spavali 41.
U toku ove studije, 480 (1.84%) učesnika razvilo je demenciju. Istraživači su otkrili da oni s najneredovitijim snom imaju 53% veću vjerovatnoću da dobiju demenciju od onih u srednjoj grupi, i to bez obzira na starost, spol i nasljedni rizik od Alzhajmerove bolesti. Istraživači su, također, otkrili da oni koji su najredovnije spavali nemaju smanjene šanse za demenciju u odnosu na one u srednjoj grupi. Prema ovim nalazima, osobe s nepravilnim snom možda će trebati samo da povećaju svoju konzistenciju sna na prosječne nivoe, a ne na vrlo visoke, kako bi izbjegli demenciju.
U zaključku, osobe s nepravilnim navikama spavanja mogu biti podložnije demenciji od onih s pravilnijim obrascima spavanja. Ljudski san je dizajniran da bude u skladu sa ciklusima dana i noći. Stručnjaci preporučuju da se trudite pridržavati redovnog vremena spavanja i buđenja, suzdržati se od drijemanja tokom dana, posebno kasno poslijepodne, te kontrolirati izloženost svjetlu kako bi se osiguralo da ima dovoljno prirodnog svjetla tokom dana i malo vještačkog ili plavog svetla noću.
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.