Nemogućnost postizanja i održavanja erekcije je znak erektilne disfunkcije (ED), koja se naziva i impotencija. Utvrđeno je da više od polovine muškaraca između 40 i 70 godina pati od ED prema podacima dostupnim na MayoClinic. Redovne aerobne vježbe imaju dobro utvrđene zdravstvene prednosti, ali učinci na erektilnu funkciju su do sada bili predmet studija koje su bile ograničene i nedovoljno kvalitetne.
Meta-studija koja je nedavno objavljena u The Journal of Sexual Medicine zaključuje da redovna fizička vježba ima pozitivan učinak na ED, uporediv sa efektom primjene lijekova protiv ED poput Viagre (sildenafil). Prema autorima, postoje dodatne prednosti vježbe za poboljšanje seksualnog učinka. Studija je otkrila da su najveće poboljšanje u tretiranju ED vježbom postigli muškarci s najtežim oblikom ED.
Vježbe su dugo bile zanemarene u liječenju ED zbog nedostatka dokaza koji potvrđuju njihovu efikasnost. Međutim, možemo sa sigurnošću tvrditi da aerobne vježbe poboljšavaju erektilnu funkciju na način koji je klinički značajan. U toku pomenute meta-studije postojale su varijacije u izmjerenom obimu vježbanja među učesnicima koji su ispitivani, ali većina uključuje 30 do 60 minuta aerobne vježbe, tri do pet dana u sedmici. Američki koledž sportske medicine (ACSM) i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) predlažu obim fizičke aktivnosti koje su u skladu s ovim vrijednostima. Ako su prethodno navedeni ciljevi preteški za ispuniti, ljudi bi se trebali baviti fizičkom aktivnošću onoliko koliko im to okolnosti i sposobnosti dozvoljavaju.
ED je povezana sa zdravljem kardiovaskularnog sistema i može se tretirati korištenjem istih oblika vježbanja koji potpomažu zdravlje srca. Ovakve vježbe su poznate kao kardio ili aerobne vježbe (npr. trčanje, plivanje, vožnja bicikla itd.). Zaključak ove studije je da je aerobna vježba gotovo jednako efikasna u rješavanju ED kao i lijekovi namijenjeni za to stanje, ali je svakako sigurnija i jeftinija opcija.
Budući da su rezultati studije zasnovani na analizi istraživanja 11 studija (meta-analizi), prilično su pouzdani. U ovoj studiji autori su koristili međunarodni indeks erektilne funkcije koji se sastoji od skale koja ide do 30 bodova (IIEF-EF) i koristi se za mjerenje ED. Indeks prema kojem je maksimalni broj bodova koji iznosi 26 do 30 označava potpuno odsustvo ED-a, dok 6 – 10 bodova ukazuje na teški oblik ED-a.
Na IIIEF-EF skali, prosječno poboljšanje ED nakon vježbe je bilo 2.8 bodova, dok je u slučajevima najtežeg oblika EDa iznosilo čak 4.9%.
Za muškarce sa ED, u budućnosti bi medicinski stručnjaci trebali predložiti redovne aerobne vježbe kao niskorizični nefarmakološki tretman. Glavni nalaz ove studije je da se erektilna funkcija muškaraca može poboljšati redovnim aerobnim vježbama, posebno kod onih s najtežim oblikom ED.
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.