Studije pokazuju da u prosjeku ukupna masa progutanih čestica mikroplastike iz plastičnih boca za vodu jednaka tome kao da pojedemo 50 plastičnih vrećica godišnje. Na globalnom nivou, to je sedmično 5 grama plastike, što je ekvivalent količini plastike u jednoj kreditnoj kartici.
Ove sitne čestice mogu doći iz različitih izvora, poput umjetnih vlakana odjeće, mikrozrnaca koje se nalaze u pojedinim pastama za zube, flaširanoj vodi, te se kroz otpad vraćaju u mora, rijeke i okeane i svakodnevno ulaze u naš lanac ishrane. Pokazalo se da mnoga uobičajena jela i pića, uključujući vodu, pivo, plodove mora i sol, sadrže mikroplastiku. Nanoplastika se može pronaći u ljudskoj krvi, tkivima pluća i jetre, urinu i fecesu, majčinom mlijeku i posteljici.
Mnoge bazične studije (na laboratorijskim životinjama) ukazuju da su mikroplastika i nanoplastika (MNP) potencijalni faktor rizika za kardiovaskularne bolesti. Do sada su nedostajali konkretni dokazi koji bi ovaj rizik povezali sa zdravljem ljudi, međutim studija nedavno objavljena u New England Journal of Medicine je sugerirala moguću vezu između MNP i kardiovaskularnih bolesti kod ljudi.
Ova studija je trajala nešto manje od 3 godine i uključeno je ukupno 257 pacijenata. MNP je otkrivena u plaku karotidne arterije kod 150 pacijenata (58,4%). Otkrivena je moguća povezanost pacijenata sa plakom karotidne arterije u kojima su otkriveni MNP i povećanim rizikom od srčanog udara, moždanog udara ili smrti zbog bilo kojeg uzroka nakon 34 mjeseca praćenja od onih kod kojih MNP nije otkrivena.
Bitno je napomenuti da ova studija ima ograničenja. Ne isključuje se mogućnost laboratorijske kontaminacije. Potrebno je da se buduća istraživanja vrše u uslovima gdje je svaka vrsta kontaminacije isključena, u prostorijama koje ne sadrže nikakav drugi oblik plastike osim onog uključenog u analizu studije. Također, naglašeno je da rezultati ove studije ne ukazuju na direktan i siguran odnos između MNP-a u plaku i kardiovaskularnih bolesti ili ishoda smrti, te da mogu postojati rizici od izloženosti drugim neizmjerenim i neuključenim faktorima, kao što su nepoznata izloženost u toku života ili zdravstveni status.
Izbjegavanje kontaminacije plastikom je izazovno, ako ne i nemoguće, ali svako od nas, na svoj način, mogao bi početi koristiti manje plastike i usmjeriti svoje svakodnevne izbore na druge materijale. Neki od načina da smanjimo utjecaj plastike na naš organizam su:
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.