Melanom je jedan od najopasnijih karcinoma kože koji se može pojaviti bilo gdje na koži. Melanom je zloćudni tumor kože koji nastaje iz melanocita, specijalnih ćelija u koži koje proizvode melanin, prirodni pigment koji daje boju koži, kosi i očima. Može se razviti iz mladeža, a može nastati tamo gdje i nije prethodno postojala nikakva promjena na koži. Može se javiti na bilo kojem dijelu tijela, uključujući leđa, tabane i druga teško uočljiva područja. Može se pojaviti i na sluznici usta, nosa i genitalija. Kada se ne liječi, melanom se može proširiti na organe unutar tijela. Prognoza melanoma otkrivenog u početnom stadiju je dobra, s gotovo 100%-tnim izlječenjem.
Melanom često izgleda kao smeđi ili crni mladež. Ipak, melanom se može razlikovati od normalnih mladeža a sljedeće promjene mogu ukazati na zloćudnu prirodu.
Jedan od načina da zapamtite karakteristike melanoma je da se prisjetitie slova A, B, C, D, E i F:
Melanomi se takođe mogu pretvoriti u rane koje krvare.
Mnogi mladeži su normalni i nisu melanomi, ali ako imate mladež za koji mislite da bi mogao biti abnormalan, pokažite ga svom ljekaru.
Da. Vaš ljekar će pregledati kožu po cijelom tijelu. Ako postoji sumnja da imate melanom, imat ćete kontrolni test koji se zove biopsija. Tokom biopsije, ljekar (dermatolog – specijalista za kožne bolesti) obično uklanja cijelo abnormalno područje. Ljekar može umjesto toga uzeti mali uzorak kože sa abnormalnog područja. U svakom slučaju, drugi ljekar (patolog) će pogledati kožu koja je uklonjena pod mikroskopom da vidi da li su ćelije zloćudne.
Na osnovu dubine promjena u koži se odredi stadij melanoma.
Vaše iječenje uveliko će zavisiti od stadija vašeg melanoma, kao i od vaše dobi i drugih zdravstvenih problema.
Melanom se može prevenirati tako što ćete zaštititi kožu od sunčevih zraka. Izlaganje suncu i kod osoba koje su više puta imale opekotine od sunca (posebno u djetinjstvu) su vodeći uzročnici razvoja melanoma. Sunčevi zraci djeluju kao okidač mutacijama i genskim oštećenjima u ćelijama kože, što uzrokuje brzo umnožavanje kožnih ćelija i razvijanje tumora, od kojih su oni zloćudni, kao melanom, najopasniji jer se mogu širiti i prodirati u susjedne ili udaljene organe.
Da biste smanjili mogućnost obolijevanja od melanoma:
Neki ljudi su pod većim rizikom od melanoma od drugih. Možda ste u većem riziku ako imate članove porodice koji su imali melanom ili ako ste u prošlosti imali određene abnormalne mladeže. U ovom slučaju, vaš ljekar može preporučiti da sami provjeravate kožu svakog mjeseca kako biste potražili promjene, kao i da idete na pregled jednom godišnje.
Pregledajte svoju kožu u dobro osvjetljenoj sobi i pred ogledalom.
Liječenje zavisi od stadija:
Nakon tretmana morat ćete ići na redovne kontrole kako biste provjerili da li se melanom vraća ili se pojavljuje novi melanom. Ljekar će obaviti pregled vaše kože, a ponekad će i preporučiti dodatne testove snimanja drugih dijelova tijela da bi se na vrijeme otkrilo da li se karcinom proširio.
Većina ljekara preporučuje da provjeravate kožu svakog mjeseca kako biste uočili bilo kakve promjene. Moglo bi pomoći da vam u tome pomogne partner, prijatelj ili član porodice. Oni mogu provjeriti dijelove vašeg tijela koje vam je teško vidjeti, poput leđa. Recite svom ljekaru ako nađete nove mladeže ili ako oni koje imate izgledaju drugačije.
Važno je da se pridržavate svih uputstava vašeg ljekara o redovnim pregledima.
Također je važno da razgovarate sa svojim ljekarom o svim nuspojavama ili problemima koje imate tokom liječenja.
Uvijek recite svojim ljekarima kako se osjećate u vezi s liječenjem.
Kad god vam se ponudi tretman, pitajte:
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.