Padovi i ozljede kao posljedica istih nisu normalni niti očekivani znaci starenja. Nažalost, dešava se da svaka treća osoba starija od 65 godina padne jednom godišnje. Rizik od pada i posljedične povrede se povećavaju sa starenjem.
Sve osobe starije od 65 godina su u povećanom riziku od padova. Povrede kao rezultat padova su u porastu zbog porasta broja osoba starije populacije. Smrtnost kod osoba starije životne dobi, a koja je povezana sa padovima se povećala za 30% u zadnjoj deceniji.
Mnoga stanja i hronične bolesti kao što su: smanjenje vida, gubitak sluha, dijabetes, oboljenja srca, nerava, cirkulacije mogu povećati rizik od poremećaja ravnoteže i dovesti do pada. Uzimanje određenih lijekova koji uzrokuju vrtoglavicu, nesvjesticu, zbunjenost, pospanost ili naglo obaranje krvnog pritiska također povećava rizik od pada.
Padovi se mogu prevenirati i izbjeći.
Pregledajte sa vašim ljekarom ili vašim farmaceutom lijekove koji su vam propisani, ali i one koje uzimate kao dodatke, a nisu vam propisani kao dio terapije.
Sa starenjem metabolizam lijekova se mijenja, a ponekad se i doze moraju podesiti, dok se neki lijekovi moraju čak i prestati uzimati ako nisu neophodni. Poznato je da lijekovi za bolove, za smirenije, za nesanicu, za kontrolu mokraćne bešike mogu prouzrokovati problem sa ravnotežom i nesvjesticu.
Ako vježbate redovno mišići vaših nogu će biti snažniji, a koordinacija pokreta bolja, sto će u konačnici rezultirati boljom ravnotežom i prevencijom padova. Nedostatak redovne fizičke aktivnosti, koja je odgovarajuća za vaše godine i sposobnosti, dovodi to slabosti u mišićima, a samim tim i do padova.
Jedan oblik vježbi koji dokazano pomaže u sprečavanju padova je Tai Chi.
Posavjetujte se sa vašim ljekarom koje su fizičke aktivnosti i vježbe pogodne za vas.
Jednom godišnje posjetite očnog ljekara i pregledajte da li su vam naočare i dioptrija odgovarajuće. Poremećaj i smanjenje oštrine vida povećava rizik za pad. Dodatan rizik je ako nemate odgovarajuću obuću ili ako imate deformacije stopala.
Koristite udobnu obuću koja se ne kliže (izbjegavajte lagane papuče i ostalu obuću koja vam ne daje dobru potporu – na primjer – popularne japanke). Izaberite ciple sa gumenim đonom koje se ne kližu. Ne hodajte na stepenicama ili po podu u čarapama jer se lako možete okliznuti.
Šta to znači? Odgovor je jednostavan:
Čak i male količine alkohola imaju negativan uticaj na ravnotežu i reflekse. Studije su pokazale da se broj prijeloma kuka kod osoba starije životne dobi povećava konzumiranjem alkohola.
Brzo ustajanje dovodi do pada pritiska i gubitka ravnoteže.
Upotreba pomogla kao što su odgovarajući potporni štapovi i hodalice mogu prevenirati padove.
Fizioterapeut, kojeg vam je preporučio vaš ljekar, može vam pomoći u odabiru odgovarajućih pomagala i pokazati vam kako da ih koristite pravilno. Veoma je važno koristiti pomagala u nepoznatim prostorima sa neravnim površinama.
Najbolje bi bilo takve situacije izbjegavati.
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.