Šta je palijativna njega?
Palijativna njega je specijalizirana medicinska njega za teško oboljele. Ova vrsta njege fokusira se na pružanje olakšanja simptoma i stresa povezanih sa ozbiljnom bolešću. Palijativna njega, također, uključuje podršku porodici ili drugim osobama koji pružaju njegu pacijentu. Ona uspostavlja ravnotežu između ciljeva i planova zdravstvene njege sa psihosocijalnim i duhovnim vjerovanjima i principima pacijenta i porodice. Palijativna njega se može pružati u raznim okruženjima, uključujući bolnice, ambulantne klinike i kod kuće. Ovu vrstu njege pruža specijalno obučeni tim ljekara, medicinskih sestara i drugih stručnjaka koji rade zajedno sa drugim ljekarima (specijalistima) kako bi pružili dodatnu podršku. Prikladna je u bilo kojoj dobi i u bilo kojoj fazi teških i komplikovanih oboljenja. Pogrešno je mišljenje da je palijativna njega samo za umiruće bolesnike i da isključuje ostale oblike liječenja. Naprotiv, palijativna njega se često koristi i uz kurativne oblike liječenja kao što je kemoterapija. Dokazano je da pacijenti sa razvijenim karcinomom pluća žive duže i kvalitetnije kada se uz kemoterapiju uključi i palijativna njega.
Kako znati da li vam je potrebna palijativna njega?
Palijativna njega može biti odgovarajuća za vas ako patite od bolova, stresa ili drugih simptoma uzrokovanih ozbiljnom bolešću. Ozbiljne bolesti mogu podrazumijevati karcinom, bolesti srca, pluća, bubrega, Alzheimerovu bolest, HIV/AIDS, amiotrofičnu lateralnu sklerozu (ALS), multiplu sklerozu, Parkinsonovu bolest i druge. Palijativna njega se može pružati u bilo kojoj fazi bolesti i zajedno s liječenjem koje ima za cilj izlječenje (kurativno).
Šta se može očekivati od palijativne njege?
Možete očekivati olakšanje simptoma kao što su bol, kratak dah, umor, zatvor, mučnina, gubitak apetita i poteškoće sa spavanjem. Palijativna njega vam pomaže da nastavite sa svakodnevnim životom i poboljša vašu sposobnost prolaska kroz medicinske tretmane. Pomaže vam da bolje razumijete svoje stanje i svoje opcije za medicinsku njegu. Ukratko, možete očekivati najbolju moguću kvalitetu života.
Kako se može dobiti palijativna njega i koju ulogu igra vaš ljekar?
Palijativnu njegu morate zatražiti! Jednostavno recite svojim ljekarima i medicinskim sestrama da želite vidjeti tim za palijativnu njegu. Svaki pacijent ili porodica pacijenta imaju pravo da zatraže konsultaciju za palijativnu njegu.
Upute za palijativnu njegu obično izdaje ljekar koji je upoznat sa dijagnozama pacijenta i tokom bolesti. U vanbolničkim uslovima najčešće je to ljekar primarne zdravstvene zaštite. Eksplicitni kriteriji za uputu na palijativno liječenje nisu potpuno ažurirani. Upućivanje na evaluaciju za prijem palijativne njege je prikladno kod pacijenata koji imaju jednu ili više ozbiljnih bolesti, slabo kontrolirane simptome bolesti, funkcionalna ili kognitivna oštećenja, česte hospitalizacije ili posjete hitnoj pomoći, produžene boravke u intenzivnoj njezi ili u bolnici u okviru zadnjih 12 mjeseci.
Tim za palijativnu njegu radi u partnerstvu s ostalim ljekarima kako bi pružio dodatnu podršku vama i vašoj porodici. Tim pruža stručnu kontrolu simptoma, dodatno vrijeme za razgovor o vašim ciljevima i opcijama liječenja te pomaže u navigaciji kroz zdravstveni sistem.
Koja je razlika između palijativne i hospicijske njege?
Važno je naglasiti razliku između palijativne njege i hospicijske njege. Hospicijska njega je zdravstveni servis za pacijente koji imaju terminalnu bolest sa prognozom preživljavanja ispod 6 mjeseci. Fokus hospicijske njege je ublažavanje neprijatnih simptoma i udobnost, više nego izliječenje ili produžetak života. U širem smislu hospicijska njega je program koji obezbjeđuje palijativnu njegu na kraju života. S druge strane, palijativna njega može biti ponuđena pacijentu u bilo koje vrijeme kada pacijent boluje od ozbiljne bolesti uz ostale oblike tretmana.
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.