Menopauza je period u životu žene kada ona prestane da dobija menstruaciju. U tom periodu njeni jajnici prestaju oslobađati jajašca i prestanu proizvoditi hormone estrogen i progesteron. Menopauza se obično javlja između 45 i 55 godina, a u prosjeku oko 50 godina starosti. Kada se menopauza javlja nakon odstranjenja jajnika, to se zove hirurška menopauza. Ako je samo maternica odstranjena, a jajnici nisu, nije lako odrediti da li i kada nastupa menopauza. Žene koje nemaju maternicu, a imaju jajnike, još uvijek mogu imati simptome menopauze.
Neke žene prolaze kroz menopauzu bez simptoma, ali većina ima jedan ili više od sljedećih simptoma:
Naleti ili talasi vrućine u toku dana i noći su vrlo česti i neprijatni za većinu žena koje su u menopauzi. Oni mogu uzrokovati poremećaj spavanja, razdražljivost, te smanjenu koncentraciju. Većina žena se pita koliko dugo ovi simptomi mogu trajati. To je vrlo individualno. Studije koje su do sada urađene u toj oblasti odnose se uglavnom na simptome naleta vrućine. Rezultati su pokazali da ti simptomi menopauze mogu trajati mnogo duže nego što se mislilo: prosjek je 7,4 godine. Dužina zavisi od rase i etničke pripadnosti. Na primjer: 5 godina za žene azijskog porijekla, 7 godina za žene bijele rase, 9 godina za žene latinoameričkog porijekla, a čak 10 godina za žene crne rase.
Ako se menstrualni ciklus poremeti, trebalo bi da se posavjetujete sa svojim ljekarom oko prepoznavanja simptoma menopauze, a naročito ako imate simptome koji vas iscrpljuju ili direktno utiču na vaše zdravlje. Na primjer, trebalo bi da posjetite svog ljekara ako ne možete spavati zbog noćnog znojenja, ako vam je teško raditi zbog naleta vrućine, ili ako se osjećate tužni i više ne uživate u stvarima u kojima ste do sada uživali.
Također biste trebali posjetiti svog ljekara ukoliko:
Menopauza je klinička dijagnoza i testovi se ne rade na rutinskoj bazi. Postoji laboratorijski test koji može ukazati na menopauzu. Taj test se, na primjer, koristi kod žena koje prerano uđu u menopauzu (prije 40. godine). Važno je napomenuti, iako je menopauza neprijatan period za većinu žena, to ipak nije bolest. Menopauza je normalni fiziološki period u životu žene koji uzrokuje simptome zbog smanjene proizvodnje ženskih hormona estrogena i progesterona, a dolazi u određenim godinama.
Sve dok dobijate menstraciju, čak i ako su menstruacije neredovne, moguće je zatrudnjeti. Ako ne želite trudnoću, koristite neki oblik zaštite.
Postoje tretmani koji mogu pomoći i ublažiti simptome menopauze. Liječenje naleta vrućine uključuje hormonsko liječenje. Kod osoba koje ne žele uzimati hormonske lijekove odobrena je upotreba nekih antidepresiva.
Zbog smanjene proizvodnje estrogena od strane jajnika u menopauzi dolazi do gubitka gustoće kostiju. To s vremenom može dovesti do osteoporoze i povećanog rizika za lomove ili frakture.
Fizičku aktivnost i dovoljno unošenje proteina, kalcijuma i vitamina D neophodno je održavati cijeli život, a posebno u vrijeme menopauze. Fizička aktivnost, ne samo da povećava koštanu gustoću, nego povećava i koordinaciju pokreta, što direktno smanjuje rizik za pad, te samim tim i mogućnost preloma kosti.
Možete isprobati neke savjete iz sljedeće tabele. Posavjetujte se sa svojim ljekarom prije nego što uzmete bilo koji “prirodni lijek”.
Simptomi | Šta možete učiniti |
Naleti vrućine i noćno znojenje | Oblačite se slojevito kako biste mogli bolje regulisati tjelesnu temperaturu. Snizite temperaturu u kući za stepen ili dva i izbjegavajte tople napitke, poput kafe ili čaja, naročito poslije podne. Izbjegavajte alkohol. Pušenje pogoršava nalete vrućine. Prestanite pušiti ako to radite. |
Suhoća vagine | Koristite lubrikant prije spolnog odnosa. Po preporuci ljekara, možete koristiti i vaginalne estrogenske preparate. |
Problemi sa spavanjem | Održavajte kvalitetan san. Idite na spavanje i budite se svaki dan u isto vrijeme, čak i kada ne spavate dovoljno. |
Promjene raspoloženja | Ostanite aktivni. Vježbe pomažu u ublažavanju promjena raspoloženja. Ako su simptomi promjena raspoloženja ozbiljni i direktno utiču na kvalitet vašeg zivota, potražite stručnu pomoć. |
Ovaj tekst je recenziran od strane ZDZ stručnog tima.